Şubat, 2018

17Şub(Şub 17)00:0007Nis(Nis 7)00:00Atölye: Sanatı Anlamak(Şubat 17) 00:00 - (Nisan 7) 00:00 CerModern

Etkinlik Ayrıntıları

Cer Modern‘de 8 hafta süreli sanat tarihi seminer programında, geleneksel sanattan güncel sanata ikonik eserler üzerinden üslup özellikleri, sanatın işlevi ve estetik beğeninin kültürel coğrafya – tarih – sosyal dinamiklere göre değişerek gelişen süreç irdelenecek.

Güncel sanatı okuyabilmek için geleneksel sanatın kodlarını estetik ve teknik açıdan analiz etmek gerekir. Bu bağlamda, kronolojik sürece bağlı kalarak Mısır–Antik Yunan–Rönesans’la birlikte bedenin keşfi ve güzellik anlayışının akımlar ve öncü sanatçılarıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilecek. Bir kadın portresinde Dürer‘i çizgisel üslupla Rembrand’ı gölgesel üslupta yorumlamaya iten güzellik anlayışı ve estetik beğeninin akımlar boyunca nasıl değişerek zenginleştiğini birlikte keşfedeceğiz.

DADA ile sanat tarihi bir yol ayrımına giren sanat tarihinin bir tarafta Duchamp‘la ready made-enstalasyon ve avangart sanat işleri, diğer yanda Bacon, Gerhard Richter, Neo Rauch resmini nasıl okumalıyız sorusu seminerimizin ikinci bölümünü oluşturacak.

Sekiz hafta süreli seminer programının konu başlıkları aşağıda belirtilmiş olup , sekizinci hafta da Bienaller ve Cer Modern ‘de açılmış olan sergiler üzerine bir değerlendirme yapılacak.

Atölye Tarihleri
17 Şubat 2018 – 7 Nisan 2018
Her Cumartesi 14:00-17:00

Atölye Yürütücüsü
Prof. Türkan Erdem

Son kayıt tarihi: 15 Şubat 2018

Atölye katılım bedeli:
600 TL + KDV

Başvuru için ve ön kayıt için:
Selim Akgül – 0 312 310 00 00 / 131 / 13
selim.akgul@cermodern.org

PROGRAM:

1.HAFTA
Sanat nedir? Yansıtmacı ve anlatımcı kurama göre sanatın işlevi nedir? Mısır Heykel Sanatı ve Antik Yunan heykel sanatı (arkaik–klasik-Helenistik-Rönesans) dönemi heykel sanatı.

2. HAFTA
Rönesans (erken–yüksek) dönemi resim ve Barok dönemi resminin üslup özellikleri açısından karşılaştırılarak ikonik resimler üzerinden incelenmesi.

3.HAFTA
Romantizm -Realizm-Empresyonizm-Ekspresyonizm‘in çıkış nedeni ve genel özelliklerinin karşılaştırlmalı olarak incelenmesi.

4.HAFTA
Sürrealizm-Kübizm-Dada

5- HAFTA
1945 ve 1960 sonrası sanat bağlamında Soyut Ekspresyonizm-Pop Art

6.HAFTA
‘Kavramsal Sanat ve ‘Güncel Sanatı’ nasıl okumalıyız?

7.HAFTA
Performans ve Video Sanatı
Yeni Medya Sanatı (Eğilimler-Sanatçılar)

8.HAFTA
Bienaller, Kültür Endüstrisi, CerModern

Prof. Türkan Erdem
Gazi Üniversitesi‘nde lisans Hacettepe Üniversitesi‘nde yüksek lisans ve sanatta yeterlik yapan Prof. Türkan Erdem Prof. Dr. Adnan Turani atölyesinden mezun olduktan sonra Almanya’da Kunst Akademie Münster’de ’frei kunst ‘okumuştur.

1997 Uluslararası İstanbul Bienali Katılımcısı olmak üzere yurt içinde, yurt dışında kişisel sergiler açmış, Güney Afrika, İtalya, İngiltere, Fransa, İsveç, Kanada, Amerika, Japonya‘da düzenlenen uluslarası kongrelere katılarak bildiri sunmuş ve müzelerde araştırma yapmıştır.

1996‘dan beri farklı kamu üniversitelerinde atölye ve sanat tarihine giriş, batı sanat tarihi, çağdaş sanat ve sanat eleştirisi derslerini yürütmektedir.

Tarih

Şubat 17 (Cumartesi) 00:00 - Nisan 7 (Cumartesi) 00:00

Konum

CerModern

Anafartalar Mahallesi, Altınsoy Cad. No:3, 06101 Sıhhıye / Altındağ/Altındağ/Ankara

Bir Cevap Yazın

X