24 Eylül 2017 – Bir Delinin Hatıra Defteri

1800’lü yılların roman, öykü ve oyun yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol, içinde bulunduğu dönemin iktidar mücadelelerinin ve siyasal düşüncesinin toplumsal yansımalarına ‘delilik’ ile tepki vermiştir. Gogol’ün cinneti, benlik kurguları arasındaki trajik çelişki ve insanın ruhsal parçalanmışlığıdır.

Soylu ve toprak sahibi bir aileden gelen yazar, mülksüz köylülerle arasına koyduğu mesafeye rağmen özellikle Puşkin ile olan dostluğundan sonra toplumsal gerçekliği acı bir güldürü ile eserlerine taşımıştır. Puşkin’in ölümünden sonra yaşadığı yıkım ile yazdıklarının doğruluğundan emin olamayan Gogol, sonraki yıllarda dostu Ekaterina Khomyakova’yı da kaybetmesinin ardından yaşadığı cinnet anında , tıpkı gençliğinde yazdığı romantik şiirlerine yaptığı gibi, en büyük eserlerinden Ölü Canlar’ın ikinci cildini yakmıştır. Bu olaydan on gün sonra lanetlenme korkusuyla tuttuğu oruç nedeniyle 43 yaşında hayata veda etmiştir.

Gogol’un ölümsüz eseri “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Heveskar Tiyatro uyarlamasıyla Farabi Sahnesi‘nde Ankaralı tiyatro severlerle buluşuyor. Oyunu, İlker Karabulut uyarlayıp yönetmiş. Bununla da kalmamış, bir de oynamış:) Bir Delinin Hatıra Defteri’ni, Erdal Beşikçioğlu veya Genco Erkal yorumuyla izlemiş olabilirsiniz ama bir de İlker Karabulut yorumuyla izlemenizi tavsiye ediyoruz. 

Oyunun biletleri; tam: 25TL, öğrenci: 20TL. Biletleri, Farabi Sahnesi gişelerinden alabilirsiniz. 

Rezervasyon için (312) 468 00 58 numaralı telefonu aramanız gerekiyor. 

Farabi Sahnesi Adresi: Farabi Sokak 17/A, 06680 

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın