16 Eylül 2017 – Açık Hava Sineması: Bizim Aile

Ankara’da bu hafta sonu için hem eğlenceli vakit geçirmenize hem de maddi imkansızlıklar içindeyken dahi okuma azmini kaybetmeyen öğrencilerin eğitimlerine bir nebze de olsa katkı sunabilmenize olanak sağlayacak bir etkinlik önerimiz var. 
Türk sinemasının en samimi, en sıcak filmlerinden olan “Bizim Aile” 16 Eylül saat 19.30’da Karum AVM çim alanında.

 

Bu güzel filmle ilgili bir de anektodumuz var sizlere. Bizim Aile filminin yıllar geçse de unutulmamasını sağlayan, belki de oyuncularının bu denli özel insanlar olmasıdır. 

Adile Naşit’ten dinleyelim: “Bizim Aile filminin çekimlerinde idik. Halit Akçatepe ile Münir Özkul aralarında konuşup gülüşüyorlardı. Tarık Akan da oturmuş bir köşeye dalıp dalıp gidiyordu. Yanına gittim, çok samimi değildik. Çorba içme saatiydi, çorba içtik ve ‘Hayırdır’ dedim, zor da olsa anlatmaya başladı. ‘Mühendislik fakültesindeyken, okula yakın bir yerde bir matbaacı arkadaşım vardı. Cebinden kitaplar basar, insanlar okusun diye uğraşırdı. Bugün gelirken ona rastladım. İşleri bozulmuş, kapatmak zorunda kalacakmış dükkanı’ dedi. Çekimler iyi gidiyordu. Münir’in yanına gittim, durumu anlattım. Yevmiye usulü çalışıyorduk, ne yapacağımızı da çok bilmediğimiz için bekledik. Belki elimizden bir şey gelirdi. Münir bunu epey dert edindi. Hani o can alıcı sahne var ya; Münir’in o güzel tiradı. Saim Bey’in kapısından içeri girer, ‘sen değil, ben büyüğüm ben’ diye noktalar. İşte o sahnede, herkesin eli ayağı buz kesti. Yarım saat bir sessizlik oldu. Gün bitti, yevmiyeler dağıtıldı. O gün ne olduysa hepimiz 3’er yevmiye aldık. Münir 10 yevmiye almıştı.Herkes aldıklarını bir araya getirdi topladık ve Tarık Akan’a uzattık. Kabul etmedi, zorla kabul ettirdik. Beraber gidip matbaadaki işler düzelene kadar, her gün biraz daha destek olduk. Bugün, Tarık’ın vesilesi ile o matbaa halen çalışıyor ve geçtiğimiz gün 20 bin adet kitap basıp tüm ülkedeki okul kütüphanelerine yolladı. Arzu Film’in fotoğrafı paylaştığı instagram hesabında 20.000 adet bastırılıp bütün okul kütüphanelerine dağıtılan kitabın Atatürk’ün “Nutuk”u olduğu belirtildi.

 

Ücretsiz olan gösterimde, etkinlik alanındaki standlardan elde edilecek gelir, eğitim hayatında başarılı olan fakat maddi imkansızlıklar içerisinde olan başarılı çocuklara katkı olarak takdim edilecektir.

Adres: Karum AVM Çim Alanı

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın