03 Haziran 2017- Yaşamaya Dair – Yılmaz Güney Sahnesi (Ücretsiz Etkinlik)

Nazım Hikmet, ölümünün 54. yıldönümü olan 03 Haziran 2017 tarihinde, müzikli anlatı “Yaşamaya Dair 2002 – 2017” ile Yılmaz Güney Sahnesi’nde anılıyor.

“Yaşamaya Dair 2002 – 2017” usta tiyatro adamı Tamer Levent ile besteci ve orkestra şefi Ali Aykaç’ın Nazım Hikmet’in 100. doğum günü için bir araya geldikleri müzik, şiir ve tiyatronun renkli buluşmasıdır. İlk kez 2002 yılında Devlet Opera ve Balesi çatısı altında sahnelenen gösteri; Nazım Hikmet’in yüreklere dokunan şiirlerine yazılan özgün müzikler ile beğeni toplamıştır.

“Yaşamaya Dair”, Nâzım Hikmet’in şiirleri aracılığıyla ozanın biyografik portresini çizmeye yönelik bir çalışma olmanın ötesindedir. Eserin özünü, Nâzım Hikmet’in felsefesinin, yaşama bağlılığının kudreti ile zorluklara karşı direnme gücü oluşturur.
“Yaşamaya Dair”de, evrensel bir değer olan Nazım Hikmet’e evrensel bir müzik besteleyen Ali Aykaç, Anadolu motiflerini, caz ve popüler tınıları, oyunun şiirsel bütünlüğüyle iç içe işleyen bir müzik yaratmıştır.

9 kişiden kurulu orkestra eşliğinde şiirleri yorumlayan Tamer Levent eser için; “Ellisinde, daha demir kapıların açılmasına 18 yıl varken” bile yaşamla bağını koparmayan, yetmişinde insanlara zeytin ağacı dikmeyi öneren ulu şairin, ‘bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine’ yaşayabilme çabasını anlatıyor. Eserde, ‘umutsuzluğa yer yok’ mesajı verilmeye çalışılıyor, böylece, eser bittiğinde, zorlu bir yolda, yılmadan yürüyebilmiş bir insanın, güçlü kişiliği ortaya çıkıyor” tanımlamasını yapıyor.

Saat: 18.00’da 

Etkinlik ücretsizdir.  Ancak koltuklar numaralıdır. Yer fişlerinizi 30 Mayıs 2017 Salı gününden itibaren Yılmaz Güney Sahnesi’nden edinebilirsiniz.

İletişim: Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi
Maltepe Mah. Müjde Sokak No:16 Çankaya
Telefon: 0312 231 19 38

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.
Bir Cevap Yazın