09-10 Mayıs 2017 – Kibarlık Budalası – Şinasi Sahnesi (Fırsat kuponlu)

Ankara’da Mayıs ayı tiyatro etkinlikleriyle dolup taşıyor. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri de şüphesiz Türkiye’nin tiyatro duayenlerinden Haldun Dormen’in canlandırdığı Kibarlık Budalası oyunu 09-10 Mayıs 2017 tarihlerinde Şinasi Sahnesi’nde.

Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası Haldun Dormen yorumuyla  8. yılında seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

On yedinci yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak.. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını  da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer.  Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen’in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü Kibarlık Budalası ‘nın uyarlamasını İpek Kadılar yaptı. Hakan Altıner’in sahneye koyduğu oyunun Koreografisi Mikel N. Vidhi, Kostüm Tasarımı Türkan Kafadar, Dekor Tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, Işık Tasarımı  Cengiz Özdemir ‘e ait;  Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Barış Kıralioğlu, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve  Işık Selin Kuyumcu rol alıyorlar.

Saati: 20:00

Etkinlik Ücreti:  40 TL

Bilet satın almak için : Grupanya Etkinlik Sayfası

Diğer Ankara Kültür-Sanat Etkinlikleri için tıklayınız.
Bir Cevap Yazın