01-10 Aralık 2017 – Sergi: Keşke Başka Bir Yerde Olsaydım

Guy Ben-Ner (İsrail, 1969) GeziciFestival kapsamında gerçekleşecek “Keşke başka bir yerde olsaydım/ I wish I was somewhere else’” başlıklı sergi ile Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. 

01.12.2017-10.12.2017 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi sanatçının videolarını geniş bir seçkide izleyiciyle buluşturuyor.

Ben-Ner’in edebiyat, sinema, politik ve ekonomik tesir, adaptasyon gibi konulara sıklıkla değindiği videoları, sanatçının esprili, direkt ve rastlantısal üslubunu ortaya koyuyor. Sanatçı kimi zaman bir nesnenin kullanım alanlarını dönüştürerek sanatsal prodüksiyon ve yaratıcılığı yalın bir düzleme oturtuyor; kimi zamansa insan algı ve yetisinin, hakim ahlaki ve sosyal ortama adaptasyonunu ikilemli biçimde ifşa ediyor. Ben-Ner, videolarında ustaca işlediği mizahi ögeler ile izleyiciyi oyuncu bir atmosfere davet ederken gerçekle hayal ürününü birbirine geçiriyor.
Videolarında çok sesliliği benimseyen ve birden fazla konuya değinen sanatçı; ‘Keşke başka bir yerde olsaydım’ sergisinde, adaptasyon ve öğrenme, ses ve imajların insan üzerinde yarattığı algı ve ekonomik ve sosyal düzenin getirdiği zorunluluklar üzerine yoğunlaşır. Adaptasyon ve öğrenmeyi insanın yaratıcılığı ve sınırlarıyla incelerken, edebi eserlerden ve masallardan da ilham alır. Ses ve imajların insan algısındaki yerini sinematografik olarak yeniden anlatırken, sinemanın eski dönemlerine ve düzenleme prensiplerine dair pek çok referansı ters yüz eden bir betimlemeyle tekrar eder. Ekonomik, sosyal ve siyasi sistemleri mülkiyet, kapitalizm ve yabancılaştırma kavramları üzerinden eleştirir.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi‘nde İsrail Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlenecek, küratörlüğünü T. Melis Golar’ın üstlendiği sergi, 01.12.2017-10.12.2017″ tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Sergi aynı zamanda video sanatçısı Köken Ergun’la, Guy Ben-Ner arasında gerçekleşecek sanatçı konuşmasına da ev sahipliği yapacak.

Adres: KENNEDY CAD. NO:4 KAVAKLIDERE

Telefon: (0312) 468 21 05

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

 
Bir Cevap Yazın