03-27 Kasım 2017 – Sergi: Bu Yükü Daha Ne Kadar Taşıyabiliriz?

Sanatçı Fırat Engin’in “Bu Yükü Daha Ne Kadar Taşıyabiliriz?” başlıklı sergisi 3 Kasım Cuma günü Galeri Siyah Beyaz’da açılıyor. Tüketim toplumu, küreselleşme, kültür piyasası ve politikaları ve sosyo-politik düzenin sistem eleştirisi gibi konuların altını çizen Engin, disiplinler arası çözümlemelerle izleyicinin karşısına çıkıyor.

Engin “Bu yükü Daha Ne Kadar Taşıyabiliriz?” sergisinde topluma dair güncel yaraları, haksızlıkları, manipülatif söylemleri, baskıyı ve bunların sonucunda oluşan insan davranışları ve psikolojiklerini bireysel hikayeler üzerinden aktarıyor. Geçmiş sergisinde mülteci teması üzerinde duran sanatçı, güncelliğini hala yetirmemiş konunun paraleliğinde bu sergide de göç, kimlik bellek, aidiyet, ulus, aile, yuva gibi alanlara değiniyor. Sergide; evrensel problemler haline gelmiş bu kavramlar, ulus, toplum, kitle eleştirisi gibi çoğulcu yaklaşımlar yerine, bireysel hikaye ve izler üzerinden yorumlanıyor. 

Sanatsal üretiminde çok yönlülüğü, zengin malzeme ve içeriği yalın bir biçimde kullananan sanatçı, sergide yine izleyiciyi çok sesli bir dille karşılıyor. Engin, buluntu veya hazır nesnelerle malzemeyi dönüştürme yetkinliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Sanatçı değişen dünya dinamiklerinin ortasında kalan bireylerin ulus, ırk, cinsiyet, aile kavramlarına dair yeni farkındalıklar geliştirmesini gerektiğini vurgularken ve güncel problemlere dair yeni çözüm yolları üretmeyi öneriyor. Fırat Engin’in “Bu yükü Daha Ne Kadar Taşıyabiliriz?” sergisini 03-11.2017- 27 -11. 2017 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için;
Galeri Siyah Beyaz
Kavaklıdere sokak 3/1-2 Şili Meydan
Telefon: 0312 467 7234
www.galerisiyahbeyaz.com

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

 
İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın