24-25-26 Kasım 2017 – Tiyatro: Bize Gelen Bizdendir

Bugün sizlere, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatrosu tarafından sahnelenen bir oyunu tanıtacağız. Oyunun adı: Bize Gelen Bizdendir. Yazar ve yönetmenliği Mehmet Tahir İkiler’e ait 2 perdelik oyunda, “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalış” düsturunu benimseyen ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ın hem hayatı hem de ahilik teşkilatı anlatılıyor. 

 

OYUNUN KONUSU

Anadolu’da başlayan ve özünde kardeşliği temsil eden Ahiliğin teşkilat halinde kurulmasında ve gelişmesinde Moğol saldırıları etken ve rol oynamıştır. Bu katliam derecesindeki saldırıların neticesinde batıya kaçan şehirli Türk esnaf ve sanatkârlar, Anadolu içlerine kadar ilerlemek zorunda kalırlar… Ahi Evran önce Kayseri’de sonra Kırşehir’de kurmuş olduğu ahi ocakları kalabalık göçlerle Anadolu’ya gelen esnaf ve sanatkârları maneviyat çatısı altında birleştirerek örgütlenmelerini sağlıyordu. Ahi merkezlerinde oluşturulan konuk evleri geceleri toplantı yerlerine sonrasında Ahî zaviyelerine dönüşüyorlardı. Bu çatılarda kendilerinden sonra gelenlerin, zorluk çekmeden kimseye yük olmadan tefecilere ve namerde el avuç açmadan alın teriyle yaşamlarını sürdürmeleri için onlara tezgâh ve alet alarak dükkân açmalarını sağlıyorlardı. Önce gelenler, sonra gelen çoğu; esnaf yahut sanatkâr, âlim, şair, tasavvuf ehli Alplere, gönül eri Alperenlere, Horasan erenlerine, kılıç eri gazilere, iş eri Ahîlere, ağaçerlere, abdallara, bacılara olmakla birlikte binlerce soydaşına kucak açıp mihmandarlık yapıyorlardı… İşte Oyunumuz bu düsturda rotasını çizerek seyircilerini o yılların çileli ama bir o kadar güçlü manevi havasına sürükleyecektir.

 

OYUNUN KÜNYESİ 

Yazan yöneten: Mehmet Tahir ikiler

Reji ast: Serkan Kaya

Müzik: Kemal GÜNÜÇ

Işık ve Ses tasarım: Volkan SOYLU, Said YILMAZ, Durmuş GÖKMEN

Dekor uygulama: Kazım KOLCU, Ali İmran YILDIRIM, Mustafa BEDİR, Renan MUTLU, Adem PALA

Kostüm tasarım: Sevgi TERLEMEZ, Abdullah UZUN

Oyun süresi: 130 dk.

Oyuncular: Kadir ÇÖKLÜ, Görkem ÇETİN, Serkan YAŞAR,  Azer can OKUTAN, Ali SAĞ, Mehmet Tahir İKİLER, Serkan KAYA, Celal Murat USANMAZ, Korhan Enis Yavuz, Gülay ÇETİN, Özlem İKİLER, Şevket ÇETİN, Abdullah GÜREL, Sevtap GÖKÇINAR, Mehtap MAMAN ÇÖKLÜ, Hasan ERTEN, Mutlu mert AĞACIK, Özge AYDIN, Ceren ÖZDEMİR, Beyzanur ÖZDEMİR, Betül GÜNDÜZ, Mahmut ÇAKIR, Fatih PORSUK, Türkan nur YILMAZ, Ali İmran YILDIRIM, Kazım KOLCU, Mustafa BEDİR, Renan MUTLU, Adem PALA

 

Oyun, 24 Kasım Cuma günü saat 19.00’da, 25 Kasım Cumartesi günü saat 18.00’de, 26 Kasım Pazar günü ise saat 16.00’da sahnelenecek. Oyunun biletlerini 4.50 TL karşılığında Biletinial Etkinlik Sayfası‘ndan temin edebilirsiniz. 

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.
İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın