16 Kasım 2017 – Tiyatro: Bir Yaz Gecesi Rüyası

Shakespeare’in en ünlü oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası, yönetmen Aleksandar Popovski’nin yepyeni ve eşsiz yorumuyla yeniden sahneye taşınıyor. 

Yazan  : WILLIAM SHAKESPEARE

Çeviren : ÖZDEMİR NUTKU

Yöneten : ALEKSANDAR POPOVSKİ

Yapımcı: ARDA AYDIN – BİRADERLER YAPIM

Yardımcı Uygulamacı Yapımcı: OĞUZALP KUTLU

Sahne ve Işık Tasarımı: SVEN JONKE

Kostüm: JELENA PROKOVIC

Müzik: KİRİL DZAJKOVSKİ

Süre : 2 SAAT 15 DAKIKA (İKİ PERDE)

 

OYUNCULAR

SEZAİ AYDIN, LEVENT ÜZÜMCÜ, NESLİHAN YELDAN, ARDA AYDIN, ÖZGÜN AKAÇCA, PINAR TUNCEGİL, İLHAM ERDOĞAN, ALİ BAL, SENA YILDIZ, CANBERK GÜLTEKİN, AYŞEN BARANSEL, SERTAN MÜSELLİM, FURKAN ÖNCÜ, ANIL ALTINÖZ, MUSTAFA POLAT, GÜRKAN BAŞBUĞ, ŞAZİYE ÖZLEM TURAN, DİLEK ÜNAL, SÜLEYMAN DEMİRKOL

Hikayesi

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğinde adeta kendi rüyasına dönüşmüş. Shakespeare’in yazdığı rüyayı kendi biçimlendirdiğinde ortaya çıkan oyun, Titania, Oberon, Puck ve Orman Perileri’nden bağımsız iki farklı çizgide ilerliyor; aşıklar ve esnaflar. Bu karakterler tekstin orijinal halinde çok baskın ve belirgin değillerken, Popovski rejisinde üçgenin tamamlayıcıları oluyor. Sıradanlığa hiçbir şekilde müsaade etmeyen sahne tasarımıyla da Sven Jonke, Theseus’un düğün şenlikleriyle başlayan müthiş rüyayı yine sürpriz bir şekilde finallendiriyor.

Shakespeare’in yazdığı olayların tüm karmaşasını kendine rehber edinerek yeni baştan bir izlek oluşturan Popovski, sıradan olan herşeyi yıkıp, Sven Jonke’nin muhteşem sahne tasarımıyla Bir Yaz Gecesi Rüyası’na yeni bir boyut getiriyor ve oyunu Puck, Titania, Oberon üçgeninden kurtarıp en küçük rol kişisine kadar tüm karakterlerin sahnede iz bırakmasını sağlıyor. Tasarımcı Sven Jonke’yse seyirciye renk algısının ne denli önemli olduğunu adeta ispatlarcasına yaptığı bu tasarımla, aynı zamanda zaman ve mekan algısını sahne üzerinde ne denli ustaca değiştirebileceğini kanıtlıyor.

 

Saat 20.00’de başlayacak oyunun biletlerini Biletix Etkinlik Sayfası‘ndan temin edebilirsiniz.

Adres: MEB Şura Salonu, Emniyet, Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Sok. Beşevler

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.
İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın