26 Nisan 2017 – Paris Hayatı (Operet)

Ankara’da önümüzdeki hafta, Paris Hayatı adlı operet sahnelenecek.  Zeynep Tamer’in sahneye koyduğu eserin koreografisi Özge Ay, dekor tasarımı Sinan Ayber, kostüm tasarımı ise Tülay Usta’ya ait. Paris yüksek sosyetesinin bir hicvini ve hatta kendi kendisiyle alay etmesini konu alan “Paris Hayatı” opereti, ilk kez 31 Ekim 1866’da Paris’te sahnelenmiştir.

Devlet Opera ve Balesi tarafından sergilenecek operet, 2 perde ve 2 saat.

Saat 20.00’de, ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ OPERA SAHNESİ’nde sahnelenecek operete, Biletiva Etkinlik Sayfası‘ndan bilet alabilirsiniz. Biletler 20 TL.

 

I. PERDE

1. Sahne

Paris Saint-Lazare tren garı
Saint-Lazare tren garı, farklı yerlerden gelen trenlere binen ya da inen yolcularıyla oldukça hareketlidir. Yolcularını bekleyenler arasında sosyetik iki genç Gardefeu ve Bobinet dikkat çeker. Gardefeu ve Bobinet birbirlerini görür görmez aralarında anlaşmazlığa sebep olan o günü hatırlarlar ve birbirine olan kızgınlıklarını seyirciyle paylaşırlar. Geçmişte iki yakın arkadaş iken aynı kadına ilgi duyarlar. Ancak ikisi de kadın tarafından oyuna getirilir ve bu yüzden arkadaşlıkları bozulur. İşin kötüsü, o gün de birbirlerinden habersiz yine aynı kadını beklemektedirler. Métella gelecek olan trendedir. Métella geldiğinde, iki genç beklemedikleri bir durumla karşılaşırlar; başka bir adamla birlikte olan Métella gençleri tanımazdan gelerek önlerinden geçip gider. Métella’nın ihaneti karşısında şaşıran gençler bu kez birbirlerine sarılır ve yeniden dost olurlar. Bobinet eskiden olduğu gibi sosyete kadınları ile birlikte olmanın iyi bir fikir olacağına karar verir ve daha önceden tanıdığı bir kadına gider. Gardefeu da Bobinet’e özenir ve sosyeteden bir kadın bulmayı düşünür. Bu sırada eskiden uşağı olan Joseph ile karşılaşır. Joseph artık rehberdir ve Büyük Otel’in misafir edeceği İsveç’li Baron ve Barones’i beklemektedir. Joseph ile antlaşma yapan Gardefeu, heyecanla Barones’i bekler. Amacı onunla beraber olabilmektir. Gardefeu Baron ve Barones’in bavullarını almaya gittiğinde yeni gelen trenden bir grup yolcu daha iner. Yolcuların arasında o yıl dünya şampiyonu olan Brezilya futbol takımının menajeri, futbolcular ve amigo kızlar vardır. Diğer yolcuların da aralarında bulunduğu canlı bir finalle perde kapanır.

2. Sahne

Gardefeu’nün evi
Uşak Alphonse, geciken efendisi Gardefeu’yü merak etmektedir. Ayakkabıcı Frick yaptığı ayakkabıları getirmiş ve çok beğendiği eldivenci Gabrielle’nin de içeri girmek üzere olduğunu bildiğinden çok heyecanlıdır. Alphonse’dan evde baş başa kalabilecekleri bir yer göstermesini ister. Frick ve Gabrielle sahneyi terk ettiğinde Gardefeu görünür, Baron ve Barones’i Büyük Otel diye kendi evine getirmiştir. Onlara Büyük Otel’in butik otellerinden birinde olduklarını söyler. Baron’un Paris’e gelmesinin asıl nedeni burada bazı maceralar yaşama arzusudur. Hatta bunun için, Métella ile keyifli bir zaman geçirmiş olan Baron de Frascata’dan bir tavsiye mektubu dahi getirmiştir. Métella, gardaki durumu Gardefeu’ya açıklamak üzere eve geldiğinde Gardefeu’nun Baronesle samimiyetini görünce bozulur. Métella ile tanışan Baron ona mektubu verir. Gardefeu’dan intikamını almak için Baron’a oyun oynamaya karar veren Métella, Baron’a cevabını daha sonra vereceğini söyleyerek gider. Baron Gardefeu’ya kalabalık ortamda yemek yemekten hoşlandığını belirten bir konuşma yapınca; Gardefeu çare olarak Frick ve Gabrielle’nın kılık değiştirip arkadaşları ile birlikte yemeğe gelmelerini söyler. Buna göre Frick başgarson Edward, Gabrielle ise generalin dul eşi kimliğine bürünmüş halde arkadaşları ile birlikte yemeğe gelirler. Frick Baron’u biraz şaşırtsa da Gabrielle etkileyici ve saygıdeğer bir kişi olarak durumu kurtarır. Topluluk neşe içinde sofraya koşar…

 

II. PERDE

1.Sahne

Bobinet’in teyzesinin evi
Perde açıldığında uşak Urbain, Prosper, baş hizmetçi Pauline ve diğer hizmetçiler Léonie, Louise, Clara hazırlık yapmaktadırlar. Bobinet Baron için bir oyun hazırlamıştır. Amaç Baronu mümkün olduğu kadar oyalamak ve bu zaman zarfında Barones’in Gardefeu ile evde yalnız kalmasını sağlamaktır. Hizmetliler ve Bobinet kılık değiştirerek yüksek şahsiyetler olurlar. Bobinet Amiral Walter, Pauline Amiral’in eşi, diğerleri de çeşitli soylu kişilerin kılığına girerler. Gabrielle de dul amiral eşi olarak oyuna katılır. Neşeli bir ortamda Baron’u sarhoş ederek görevlerini başarıyla yerine getirirler.

2. Sahne

Bir gece kulübü
Baron Métella ile buluşmak üzere gece kulübüne gelmiştir, cevabını merakla beklemektedir. Girişte başgarson Alfred’in (Urbain) ona ismiyle hitap etmesi ve bir önceki geceden kalma şahsiyeti hatırlatmasıyla Baron her şeyi anlamıştır. Gardefeu’nun oyununa gelmiştir. Bu sırada Métella gelir ve Baron’a cevabının olumsuz olduğunu, sebebinin kalbinde olan bir isim olduğunu dile getirir. Bu kişinin Gardefeu olduğunu duyan Baron iyice hiddetlenir. Bu sırada Métella’nın Barona bir sürprizi vardır, ona bir hanım arkadaş getirmiştir. Mecburen onunla oturmak zorunda kalan Baron’un aklında sadece Gardefeu’dan hesap sormak vardır. Bu arada davetliler neşeyle içeri girerler. Brezilyalı menajer, Gabrielle ile tanışmış, arkadaşlık kurmuştur, bunu tüm davetlilere anlatır. Sonrasında kulp şov başlar. Dansçı kızların gösterisi bittiğinde ortaya çıkan Gardefeu’yü gören Baron ondan hesap sormak ister. Brezilyalı, Bobinet, Gardefeu ve Baron arasında geçen konuşma sonucunda Baron suçlayacak bir durum olmadığını fark eder. Öyle ya Baron Gardefeu’nun evinde gereği gibi ağırlanmış, Bobinet’in evinde neşeli ve güzel bir gece geçirmiştir.

Herkes sakinleşince Barones Baron’un yanına gelerek kendini gösterir, Métella’nın Baron’a getirdiği sürpriz arkadaş Barones’tir. Gardefeu Métella’ya, Brezilya’lı Gabrielle’ye, Baron Barones’e, Bobinet kızlara sarılarak eğlenceye kaldıkları yerden devam ederler. Paris’in neşeli ve keyifli gecelerinden birisinin atmosferinde eser son bulur.

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.
Bir Cevap Yazın