24 Mayıs 2017 – Çingene Baron Opereti

Ankara’da önümüzdeki Çarşamba için size önerebileceğimiz çok güzel bir etkinlik var. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 24 Mayıs’ta sahnelenecek Çingene Baron Opereti, opera sevenler için adeta biçilmiş kaftan. Eğlenceli ve komik bir opera olan Çingene Baron, “Operalar sıkıcıdır.” şeklindeki ön yargıları kırmanızı sağlayabilir.

Çingene Baron (Der Zigeunerbaron), Johann Strauss II tarafından Viyana opereti türünde hazırlanmış 3 perdelik bir operettir. Eserin liberettosu, Ignaz Schnitzer tarafından, Macar yazar Mor Jokai’nin aynı adı taşıyan romanından uyarılarak yazılmıştır. Çingene Baron’un prömiyerinin sahnelenmesi 24 Ekim 1885’te Theater an der Wien’de yapılmıştır. 

Eserin; sürgünden dönen bir toprak sahibi ile bir eski Türk Paşası’nın kızı olan ve gizli bir hazinenin gerçek sahibi olan ama bir çingene kızı olarak büyüyen kızın evlenmesini anlatır. Çok renkli olarak, doğru çıkan fallara bakan bir çingene kraliçesi, kendini beğenmiş zengin ve köy idarecisi olan bir domuz yetiştiricisi, kendini soylu gören bir domuz yetiştiricisinin kızı, bir hazine arayıcısı, her şeyin hukuka uygun olmasını isteyen ama karısını yıllarca önce terk etmiş bir Kraliyet komisyonu üyesi, bir askeri eyalet valisi, büyük bir çingeneler grubu ve Hussar süvarilerinden oluşan bir askeri birlik bu operette bulunmaktadır.

Opera Binası’nda (Atatürk Bulvarı No:20 Ulus) gerçekleştirilecek temsil saat 20.00’de başlayacak.

Ücreti 20 TL olan biletleri, Biletiva Etkinlik Sayfası‘ndan veya Opera gişesinden temin edebilirsiniz. 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.
Bir Cevap Yazın