23 Nisan 2017 – Vişne Bahçesi – Tatbikat Sahnesi’nde

Bu hafta sonu Ankara’da bir çok tiyatro oyunu sahnelenecek. Behzat Ç. (namı diğer Erdal Beşikçioğlu)’nin kurduğu ve prömiyerini 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde yapan Tatbikat Sahne, bünyesinde önemli tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Tiyatro Oyunbaz, 10. yaşını bir Çehov eseri olan  “Vişne Bahçesi”  ile 23 Nisan’da, Ankara Tatbikat Sahnesi’nde kutluyor. Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği, Ataol Behramoğlu çevirisi temel alınarak Oyunbaz tarafından derlenen Vişne Bahçesi, Çehov’un en önemli yapıtlarından.

Oyun Üzerine
Vişne Bahçesi, feodal düzenin yıkılmakta olduğu 19. yüzyıl sonu Çarlık Rusya’sında, nesli tükenmekte olan bir sosyal ve ekonomik dinozoru temsil eder. Çehov, diğer oyunlarında sosyal değişimden sadece bahsederken, bu son ve en büyük öyküsünde, değişimi oyunun merkezine yerleştirmiştir. Bütün insanlığı doyurabilecek büyüklükteki bu vişne bahçesi, artık kendi sahiplerini bile besleyemez durumdadır.  

Sahiplerine göre, kendi lekesiz geçmişleriyle özdeşleşen bahçe, bir devrimcinin gözünde kölelerin terleri ve kanlarıyla sulanmış bir servetin temsilidir. Geçmişe sıkı sıkı tutunmuş toprak sahibi aristokratlar ve geleceği sınırsızca düşleyen idealist öğrenciler arasından sıyrılan “yeni burjuvazi” ise, kölelikle yoğrulmuş geçmişine duyduğu öfke ve torunlarının geleceğini inşa etme hayalinin hırsıyla, bugünü hızla dönüştürmektedir.

Değişimin kaçınılmazlığı içinde, oyun kişilerinin öznel istekleri, dönemin nesnel gereklilikleriyle çatışır durur. Karakterler olup biteni, geçmişe övgüler düzerek, bugünden yakınarak ve geleceği kaygıyla bekleyerek seyrederler. Vişne Bahçesi’nin idealist öğrencisi Trofimov’un deyişiyle, hayatlarında bir kez bile olsun gerçeğin doğrudan doğruya gözlerinin içine bakamayan bu insanlar, her an, sadece felsefe yapar, can sıkıntısından yakınır ya da kafayı çekip dururlar.

Saat 20.00’de başlayacak oyunun biletlerini gişeden veya Biletix Etkinlik Sayfası‘ndan temin edebilirsiniz. Biletler; 1. kategori 44 TL, 2. kategori 33 TL. Biletix’in hizmet bedeli aldığını da düşünürsek, biletlerin gişede 40 ve 30 TL olduğunu söyleyebiliriz  🙂 

Tatbikat Sahnesi Adresi: Güneş Sokak No:21 Çankaya

Telefon: (0312) 467 71 72

 

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.
Bir Cevap Yazın