23 Nisan 2017 – Öykü Geceleri: Ömer Seyfettin – Bambu Kültürevi’nde

Ömer Seyfettin ismini hepimiz duymuşuzdur. Başını Vermeyen Şehit, Kaşağı, Pembe İncili Kaftan ve daha niceler. Hayatımıza bu kadar dokunabilmiş Ömer Seyfettin’in, sahipsiz birisi olarak öldüğünü ve cesedinin kadavra yapıldığını ise çoğumuz bilmez. Ömer Seyfettin’in yaşamı, Türkiye’de sanata ve sanatçıya verilen değerin de bir özeti gibidir. 36 yıllık kısacık yaşamında sayısız eserler sığdıran Ömer Seyfettin, 23 Şubat 1920’de şeker hastalığından dolayı, Haydarpaşa Hastanesi’ne kaldırılmış ve yaklaşık iki hafta sonra da bu hastanede son nefesini vermiştir.

Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin’in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardır çünkü o zamanlar ne diyabet ne de insülin biliniyordur. Ömer Seyfettin, şeker hastalığı yüzünden sık sık ateşleniyor ve eklem ağrıları çekmektedir. Her hastaneye gittiğinde de kendisine romatizma tedavisi uygulanmış ve de bol bol şekerli meyve yemesi söylenmiştir. Hal böyle olunca da Seyfettin’in durumu giderek ağırlaşmıştır. Durumu giderek kötüye giden Seyfettin, hastanede yattığı süre boyunca gözlerini hiç açmamış ve uzun zamandır görmediği kızını sayıklayarak ölmüştür.  Ölümünün ardından bedenini kadavra olarak kullanmak istemişler çünkü ünlü yazarı hastanede kimse tanımamaktadır. Kadavra fotoğrafları gazetelerde yayımlandıktan sonra, Seyfettin’i tanıyanlar hastaneye koşup başı olmayan cesedi kurtarmaya çalışırlar fakat artık her şey için çok geçtir.  Arkadaşlarının, ölümünden sonradan haberdar olduğu Seyfettin’in cenazesi, Kuşdili’nde Mahmud Baba haziresinde toprağa verilir. İşte, Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Ömer Seyfettin’in hazin öyküsü, bu şekilde sona eriyor.

 

Bambu Kültürevi, ölümünün 97. yılında (6 Mart 1920), Seyfettin’i öyküleriyle anıyor. 23 Nisan, 18.30 ile 20.30 saatleri arasındaki anma etkinliğinin programı:

-Ömer Seyfettin Belgeseli
-Öykü Okumaları
*Kaşağı
*Balkon
*Gürültü
-Öykü Sohbeti

Etkinliğe katılım payı 5 TL’dir.

0506 447 62 21 numaralı telefondan rezervasyon yapabilirsiniz.
Adres: İzmir 2 Cadde 45/18-Kızılay-Çankaya
(Otobüs biletlerinin satıldığı sokak)

 

 Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.
Bir Cevap Yazın