19 Kasım 2017 – Zincire Vurulmuş Prometheus – CerModern

Ankara Devinim Tiyatro, 7. Sanat yılında, Dünya Tiyatro Tarihi’nin ilk yazılı tiyatro oyunu olan AISKHYLOS’un “ZİNCİRE VURULMUŞ PROMETHEUS” tragedyasını sahneye taşıyor. M.Ö. 465 yıllarında yazıldığı tahmin edilen tragedya, güncel hikayesi ile evrensel bir temayı “zorbalık ile aklın” çatışmasını işliyor. 

Olympos Tanrıları’na başkaldıran titan Prometheus, ateşi Tanrılar’dan çalmış ve insanlara vermiştir. Ateş, uygarlığın temelidir. İnsanlık böylelikle karanlık mağaralardan çıkmıştır. Bilimi, yazıyı, aydınlanmayı, ısınmayı, sağlık alanında türlü ilaçlar yapmayı, yabanıl hayvanları evcilleştirmeyi keşfeder. Kısaca Prometheus’un bu eylemi insanlığın uygarlaşmasının yolunu açar, insanı özgürleştirir ve aklını kullanmasının olanaklarını sağlar. Zeus, Tanrılar’ın kurmuş olduğu düzene karşı geldiği için Prometheus’u cezalandırır ve Prometheus insanlık için türlü cezalara ve işkencelere maruz kalır.

2500 yıldır Prometheus adını isyanla, -politik, ekonomik, askeri veya dini amaçlar için- gücü elinde tutanların cehaletine ve karanlığına karşı savaşla ilişkilendiririz. Manevra kitlesi, ölmeye giden askerler ve zulüm binlerce şekilde anılabilir. Prometheus’un çaldığı ateş; yaşama, farklı etnisiteye ait olma, eğitim gibi temel hakların yanında bilgelik, adalet gibi fikirler açısından bir metafor haline gelirken, yüzyıllar boyunca diğerleri de onun gibi isyanı somutlaştırmak için ortaya çıktılar. Bu alevler; bedenen zayıf ancak ruhen birer titan olan binlerce insanın, binlerce Prometheus’un, uğrunda savaştığı, acı çektiği ve öldüğü alevlerdir. Onlar binlerce Zeus’a karşı savaşmışlardır.

Dünyamız bir kez daha acı çekiyor: savaşın pek çok yüzü var; bazıları öncekilerden daha çetin, bazıları daha kurnazca… Ancak şiddet, güce başkaldırmaya cesaret edenlerin yüzünde patlayan bir yumruk gibi her zaman aynı. Bugün, yine ateşi Tanrılardan çalacak yeni bir Prometheus var. Bugün, yine zincire vurulmuş ve boyun eğmeyi reddediyor.

İnsanlık için türlü bedeller ödeyen, cezalar çeken Aiskhylos’un eseri Prometheus tragedyasını, “Ben Frida Kahlo Otoportre”nin yazarı ve yönetmeni  Ahmet YAPAR yönetti. Oyunun koreografisini Özgür Adam İNANÇ, müziklerini Engin BAYRAK, kreatif direktörlüğünü Anıl Ateş IŞIK yaptı.

Saat: 20.00

Oyunun biletlerini, 25 TL karşılığında, Biletinial Etkinlik Sayfası’ndan temin edebilir ya da  0535 475 05 68 no’lu telefondan rezervasyon yapabilirsiniz. 

Mekan Bilgileri    Diğer Etkinlikler            Bugün                 Bu Hafta Sonu    
Bir Cevap Yazın