16 Nisan 2017 – Kanun Dinletisi- Güneş Sanat Evi

kanun dersi, kanun kursu, kanun eğitimi, kanun dersleri, kanun kursları, müzik kursu ankara

Ankara etkinlikleri arasında Türk Sanat Müziği severleri heyecanladıracak bir önerimiz var. Musikimizin mızraplı sazları içinde çın çın öten sesiyle en ‘dişi’si, yani en kalabalık topluluklarda dahi kendini duyuran sazı kanun; “Kanun Dinletisi” ile Güneş Sanat Evi’nde sizlerle…

Etkinlik Ücreti: 100 TL

Bilet satın almak için: Biletix Etkinlik Sayfası

Diğer Ankara etkinlikleri için tıklayınız.

Kanun, Türk bilginlerinden Farabi tarafından icat edildiği iddia edilen, telli çalgı aleti. Antik çağda Mısır ve Sümerliler tarafından kullanıldığını gösteren bazı tarihi belgelerden bașka eski bir Arap rivayetine göre de kanunu İbn-i Hallegan’ın icat ettiği ve bu bilginin Horasanlı Bernek ailesinden olup Musul’un Türklere meskûn İbril șehrinde doğduğu söylenmektedir. (Kaynak Vikipedia)

    Musikimizin mızraplı sazları içinde çın çın öten sesiyle en ‘dişi’si, yani en kalabalık topluluklarda dahi kendini duyuran sazı olan Kanun, sabit akortlu ve hazır sesli olması bakımından, çalınması kolay gibi görünen eşsiz bir renk ve melodi sazıdır. Halk arasında “Kedi gezinse bir nağme çıkar” deyiminin yerleşmiş olması bu yüzdendir. Ancak saz hiç de göründüğü gibi kolay değildir Tel takılırken akort kaynatmak, aktarımlarda mandal eksikliği ve telden tele süzmeler (glissando) sazın ciddi problemleri arasındadır. Paralel oktavlarla, veya alttaki veya üstteki sesi sabit tutarak, başparmak çarpmaları veya tırnak-mandal kaydırmalarıyla, eller notanın birinci satırındayken gözlerle ikinci satırı okumak ve hızlı parçalarda geçkiler için gereken mandalları zamanından önce (ve çatırtısız) ayarlamak, ayrıca armoni düzenindeki birkaç tele mızrap ve parmaklarla aynı anda vurarak (batı müziği özentisiyle dahi olsa) gitar veya arp tekniğiyle melodiler çalmak, pek kedilerin becerebileceği iş değildir.  (kaynak)
Bir Cevap Yazın